Tukar

Snad všechno, co souvisí s lidským životem, musí být náležitě financováno. A proto je třeba mít finanční zajištění. Ovšem mnozí ho bohužel postrádají.

Jak si stojí filatelie?

Dříve mnohonásobně běžnější činností, než dnes bylo sběratelství. Mohlo se týkat téměř čehokoli. Ať už se jednalo o staré automobily, kola, památeční předměty, jistě nejvýznamnější komoditou byly známky. Je to pochopitelné, mezi známkami se najdou takové, které nejsou ceněné jen proto, že jsou staré nebo byly vydány pouze v malém množství, ale také kvůli tomu, že při jejich výrobě nastala drobná chybička, která nyní dělá známku s nedozírnou hodnotou.

dopis se známkami

V České republice od roku 1990 dokonce působí Svaz českých filatelistů, který sdružuje okolo 4 tisíc filatelistů z různých koutů Čech i Moravy. Jedním z nejznámějších jmen patřilo muži, který vlastnil největší sbírku známek v přepočtu za 100 milionů korun. Ludvík Pytlíček ze Semil sbíral známky celý svůj život, ovšem jeho děti již tento koníček nezdědily, a tak postupně začal svou sbírku rozprodávat. Nejcennějším majetkem byla zeleně žilkovaná čtyřkoruna s černým převráceným přetiskem Pošta Československá 1919. Pan Pytlíček zemřel před třemi lety za podivných okolností. Byl nalezen přede dveřmi svého domu bez známek vědomí.

poštovní známky

O několik dní později skonal v nemocnici a jako důvod byla uvedena mozková mrtvice. Ve věku 76 let nejde o nic neobvyklého ani neuvěřitelného, ovšem mezi filatelisty nejsou náhlá úmrtí nic zarážejícího. Cena některých známek se může pohybovat v takových výšinách, že se některým lidem zachce je vlastnit. Některé vraždy se dokonce staly námětem pro knihy a filmy s detektivní tématikou. Dnešní nejdražší známkou je Modrý Mauricius, který v době svého vzniku stál 2 pence a kterého dnes koupíte za 64 miliony korun. Jednalo se o známku, kterou si nechala vytisknout manželka guvernéra ostrova Mauricius. Dnes jich na světě naleznete již pouze 12, čtyři jsou nepoužité a osm jich už bylo posláno a některých dopisech.