Tukar

Snad všechno, co souvisí s lidským životem, musí být náležitě financováno. A proto je třeba mít finanční zajištění. Ovšem mnozí ho bohužel postrádají.

Sportovat lze i v důchodu

Pokud po odchodu do důchodu chcete provozovat i nadále sportovní aktivity, určitě si nejen zlepšíte svoji fyzickou kondici, ale hlavně pohybem pozdržíte i příznaky stárnutí. Nesoucí sebou vznik osteoporózy, Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby. Sport by v žádném případě neměl tělu škodit. Pokud už nelze zvládat náročnější aktivity, je možné začít s novými. I v tomto věku. Takovými, které nepřinášejí při jejich provozování zdravotní rizika.

Na golfu

Snad nejoblíbenějším je v důchodovém věku Nordic walking – chůze s holemi. I z lékařského hlediska patří tento pohyb k těm nejprospěšnějším. Klasické běhání tak mohou senioři nahradit severskou chůzí. Se speciálními holemi je možné vyrážet do přírody během celého roku. Tímto přirozeným pohybem lze udržet dobrou kondici do vysokého věku. Walking fotbal si získává v poslední době velkou oblibu především u mužů. Nové sportovní odvětví, při kterém je běhání po hřišti přímo zakázáno. A klasický fotbal se hraje v chůzi. V letošním roce už dokonce proběhne celostátní finále. Pro všechny milovníky této hry je tak možnost si jít zahrát fotbal i v důchodu nedocenitelná. U cyklistiky je možné rovněž zůstat i po odchodu do penze. Možnost vyrazit s přáteli na kolech do blízkého okolí je nejen příjemná. ale tělo za toto rozhýbání rovněž poděkuje.

V bazénu

V současné době se na trhu objevila motokola, která umožňuji starším lidem zvládnou i trasy, na které by si v sedle klasického kola už netroufli. Rovněž plavání je jedna ze sportovních disciplín, které se dají provozovat po celý život. Snad jenom délka plavecké dráhy se léty snižuje. Přeplavat bazén ve dvaceti letech si můžete dovolit i padesátkrát. V důchodu stačí desetkrát. A radost z toho budete mít stejnou. A nejen ji. Předejdete tím i mnoha problémům s pohybovým aparátem. Plaváním se uvolňuje strnulost těla a příznivě jsou posíleny jak svaly, tak klouby. Badminton je sportovní hra, která nás rovněž provází celým životem. A není se jí potřeba vzdávat ani v důchodu. Ideální prostor se nabízí hned vedle domu. Ať už je vlastní zahrada, či někoho z kamarádů. V zimních měsících je možné pořádat turnaje ve sportovních centrech. Při tomto sportu jsou nejen procvičeny ruce a nohy. Důležitý dopad má i na postřeh.